webináře

Webináře – efektivní nástroje on-line vzdělávání

Webináře jsou více než nástroje on-line vzdělávání.

Pomohou vám webináře k úspěchu?

Pro všechny, kteří chtějí uspět v dnešní turbulentní době a chtějí zvládnout trendy Průmyslu 4.0 je celoživotní vzdělávání nezbytnostíSoučasné moderní technologie nabízejí celou řadu zajímavých možností studia a získávání potřebných informací. Jednou z nich je i účast na webinářích, které představují nejen moderní, ale i časově a finančně úspornou alternativu ke školením a klasickým kurzům .

Nejen podnikatelé, ale i manažeři a zaměstnanci se často zúčastňují školení a kurzů, které jim pomáhají zvyšovat odbornost, kompetence a taky jejich cenu na trhu práce.

inovace

Co je webinář a jak funguje?

Dalo by se říci, že se jedná o webový seminář. Je to forma pro online vzdělávání a předávání informací. Jejím prostřednictvím se tak mohou uskutečňovat různé druhy školení, konzultací, prezentací a dalších možností předávání odborných zkušeností. Hlavní výhodou tohoto druhu vzdělávání je především rychlost.

Webináře mohou probíhat jednostranně a to směrem od lektora k posluchačům, či oboustranně – od lektora k posluchačům i od posluchačů k lektorovi a to dvojím způsobem:

  • audiovizuálně – s využitím kamery a mikrofonu
  • textově – za použití chatu

Pokud komunikace probíhá oboustranně, mají účastníci možnost zapojit se do diskuse.

Většina současných moderních systémů umožňuje jak přednášejícím, tak i účastníkům sdílet videa, prezentace, fotografie nebo libovolné aplikace.

Velkým přínosem je i tvorba nahrávek celého průběhu webináře. Ty pak mohou být zaslány účastníkům webináře nebo vystaveny na některém ze serverů, které umožňují sdílení videí.

 

Některé z nástrojů webinářů

Vestavěný prohlížeč (web tour) – sdílený prohlížeč, který účastníkům umožňuje vidět webové stránky, o kterých lektor hovoří.

Whiteboard – sdílený prostor, na nějž mohou účastníci psát poznámky, kresby či vkládat obrázky.

Sdílení obrazovky, aplikace – díky tomu může přednášející sdílet svoji počítačovou plochu či některé druhy aplikací.

Ankety – účastníci webináře mají možnost na otázky v anketě během přednášky odpovídat.

Testování – a to online formou.

 

Co je potřeba pro účast na webináři?

Pro absolvování webináře není potřeba nic speciálního, postačí počítač, tablet či notebook, připojení k internetu, reproduktory či sluchátka a v případě, že se chcete zapojit do diskuse, i mikrofon. Důležité je se na webinář připravit.

webináře postup

Jaké výhody účastníkům webináře poskytují?

Především je to úspora času. Webináře se můžete účastnit z kanceláře i z domova a to v případě, že jste momentálně nemocný nebo jste pohybově omezen. Není potřeba nikam dojíždět ani cestovat, odpadají tak starosti s dojížděním a časové prostoje, takže šetří i finanční prostředky a to nejen na cestu, ale i případné ubytování. Webináře také umožňují účast na vzdálených vzdělávacích aktivitách, které by byly za normálních podmínek nedostupné.

Díky pořízenému záznamu lze webináře poskytnout i dalším účastníkům a tím odpadá nutnost být připojen v daném okamžiku k internetu. Také umožňuje osvěžit si získané znalosti a vědomosti kdykoli v pozdější době. Záznam oceníte i v případě, že se v danou dobu webináře nemůžete zúčastnit. Díky záznamu si můžete webinář kdykoli zopakovat.

V průběhu webináře získáte odpovědi na vaše dotazy směrované k lektorovi a to díky chatu.

Webináře jsou, například oproti elearningu nebo výukovým programů na CD, aktivní forma sebevzdělávání. Je to plnohodnotná a interaktivní forma vzdělávání.

Pro jedince s introvertní povahou jsou webináře ideální formou vzdělávání, neboť jsou pro ně méně stresující, než jsou školení a semináře fyzické. Někteří lidé se při školeních s větším počtem osob stydí ptát na důležité otázky, neboť se ostýchají vystupovat na veřejnosti. Tato situace při webinářích odpadá.

Máte tip na skvělý a inspirativní webinář?

Podělte se o své zkušenosti do komentářů.

ebook-jak-se-ucit-1200x628.jpg
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..