5 klíčových tipů jak se naučit cizí jazyk

Tipy a triky jak se naučit cizí jazyk

Už po několikáté se začínáte učit anglicky? Učili jste se angličtinu od základní školy, ale i tak se v zahraničí sotva domluvíte? To slovíčko jste se už tolikrát snažili zapamatovat, ale stejně si nemůžete vzpomenout, jak se to za boha řekne? Propadáte panice, že se nezvládnete naučit ten cizí jazyk?

Možná se v některé z těchto situací poznáváte. Možná jste svou angličtinu už několikrát pověsili na hřebík. Protože na ni prostě nemáte talent. Nemáte na ni čas. Nebo chuť. Ale pořád vám v hlavě vrtá ta myšlenka, že byste se jednou s tím číšníkem chtěli domluvit. Necítit se trapně jen při objednávání jídla. A co teprve, kdyby vám zrušili let a vy si museli zamluvit jiný? To by se vám ta angličtina pořádně hodila.

Vy to přece nechcete zase vzdát. Máme pro vás dobrou zprávu: vy se můžete naučit anglicky. Můžete se dostat na úroveň, kterou si přejete. Všichni víme, že nic není zadarmo. V následujícím článku vám ale dáme tipy, jak se anglicky učit co nejvíce zábavně a hlavně efektivně.

jak se učit cizí jazyk

Slibujeme vám, že nebudete muset hodiny zírat od učebnice angličtiny. Ani se sáhodlouze učit různé gramatické konstrukce. V prvé řadě je potřeba stanovit si, co je vlastně vaším cílem. Teprve potom se pusťte do akce!

1) Stanovte si cíl

Chcete se domluvit v zahraničí? Nebo se zahraničními kolegy v práci? Potřebujete angličtinu kvůli svému zaměstnání či kariérnímu růstu? Nebo jste už pokročilí a chcete se dostat až na jazykovou úroveň rodilého mluvčího?

Je důležité se zamyslet, k čemu vlastně jazyk chcete používat. Pokud je vaší hlavní motivací domluvit se, pak bude asi nejdůležitější mluvená složka jazyka. Budovat si slovní zásobu, konverzovat, poslouchat. Gramatika a psaní esejí pro vás nebude na prvním místě.

Neučte se cizí jazyk, pokud opravdu nechcete. Učit se anglicky jen proto, že to „umí všichni“ není dostatečná motivace.

2) Buďte s jazykem co nejvíce v kontaktu

Existuje nespočet možností, jak být angličtině neustále v patách. Přečtěte si na internetu článek, poslechněte si podcast, pusťte rádio, podívejte se na seriál či film v originálním znění. Jako začátečník využívejte české titulky, ale snažte se vnímat řeč a nespoléhat se jen na český text. Postupně, jak se bude vaše úroveň jazyka zlepšovat, se začněte dívat s anglickými titulky. Nevadí, že nebudete rozumět všemu. Stejně tak to nevadí ani u článků či rádia. Pokoušejte se zachytit alespoň něco, klidně si pak rádio stopněte a zkuste si danou větu uložit do (své) paměti. Z článku si můžete vypsat pár slovíček či vět, které vás zaujaly nebo jsou pro vás nové, a za pár dní se k nim vrátit.

3) Opakujte, opakujte, opakujte

Bohužel neplatí, že co se jednou naučíte, už nikdy nezapomenete. Lidský mozek tak, jak je známo, nefunguje. Co se jeden den naučíte, musíte si do několika dní znovu projít. Jedině tak se všechna ta slovíčka a obraty dostanou z krátkodobé paměti do dlouhodobé. Ideální je, pokud si danou látku rovnou prakticky vyzkoušíte. Pokud jste se tedy například učili slovní zásobu týkající se elektromotorů, pobavte se s kolegou či lektorem o tomto tématu a využijte co nejvíce slovíček. Poslech rádia či sledování zpráv v angličtině mohou být pro samouky taky velmi užitečné. Pokud se totiž něco naučíte a poté danou věc někde uslyšíte, v ten okamžik si vzpomenete, že to jste se přece učili – a v té chvíli se vám daný obrat v hlavě usídlí a už jen tak neodejde.

4) Cestujte

Pokud máte tu možnost, vyjeďte ideálně do země, kde se daným jazykem hovoří. Velká Británie, Amerika… Chápeme, že ne každý si to však může dovolit, ať je důvod jakýkoli.

cestování londýnNaštěstí v případě angličtiny můžete odjet téměř do jakékoli země a tam ji trénovat. To je ta část, kdy zúročíte vše, co jste se dosud učili. Strach vám možná bude bránit začít mluvit, ale pokuste se tyto zábrany odhodit. Přece jste se při studiu angličtiny docela nadřeli, tak tu možnost využít ji v praxi jen tak nezahodíte.

5) Učte se angličtinu on-line

Ve výuce jazyků se objevují stále nové trendy, jak si učení zpříjemnit a zefektivnit. Můžete vyzkoušet výuku angličtiny on-line například pomocí platformy EasyLingo. Lekce jsou připraveny v dvacetiminutových blocích. Každý den se tedy můžete učení věnovat po krátký čas, který využijete naplno. Systém výuky vás bude motivovat v pokračování také díky lektorovi, který je vám neustále k dispozici, lekcím po skypu, ale také odměnami – vlastní pílí můžete získat například zájezd do zahraničí nebo nový iPhone.

7 tajemství rychlého učení jazyků

ebook-jak-se-ucit-1200x628.jpg
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..